Home / Hayvanlar / Kuş Familyası

Kuş Familyası

Kuşlar tarih boyunca insanlara ilham vermiş insanlar için özgürlüğün ne ifade ettiğini göstermiş. Kuş türleri çöl dâhil olmak üzere dünyanın her yerinde yer almaktalar. Organ boşlukları ve hafif bedenleri sayesinde çok yükseklerde uçmakta ve rahatça süzülmektedir.

 

Kuşlar yumurtlayarak üremektedirler. Boşaltım ve üreme kanalları tek kanal üzerinde sağlanmaktalar. Akciğerlerinin kendine has özel yapısı sayesinde yüksek rakımların diyer hayvanlarda dez avantaj olsa da kuşlarda avantaj sayılmaktadırlar. Bu küçük dostlarımızın dişleri bulunmamakta . Ve diğer hayvanlardan farklı olarak metabolizma hızları çok fazladır.

Vücut yapılarında en gelişmiş yapıları gözleridir. Gözleri çok yüksek rakımlarda bile avlarını seçebilmektedir.

Daha öncelerini çok rahat bulabilen küçük dostlarımız günümüzde manyetik alan etkilerinden ötürü manyetik farklılıkları algılayarak yönlerini bulabilmektedirler.

Kuşların türleri olarak göçmen kuşlar olarak sınıflandırılan kuşlar yılın belli zamanlarında iklim değişikliği ve besin azlığından veya kuraklık gibi problemlerden ötürü kuluçka bölgelerinden uzaklaşmaktadırlar.

Yer yüzünde yaklaşık 10000 tür kuş var ve bu epey geniş bir popülasyon sayılır. Evlerimizin önündeki tavuklardan tutup hemen üstümüzden uçanlara kadar her yerde bulunuyorlar.

About root

Check Also

Güvercinlerde Sallabaş Hastalığı – Opistotonus

  Güvercinlerde meydana gelen en tehlikeli ve ölümcül hastalıklardan biridir. Ve bu hastalığa yalancı veba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir