Home / Atgiller Familyası / Atgiller Familyası

Atgiller Familyası

at_resmi

 

Atlar için halk arasında erkek olanına aygır kız olanına ise kısrak denilir. Yavru atlara tay denilirken kısırlaştırılmış erkek hayvanlara da beygir adı verilir. Ortalama 20 yıl yaşarlar.

Atlar otla beslenen büyük baş hayvanlardır. Ancak atlar geviş getirmezler ve mideleri tek kopartmanlı olup diğer büyük baş otçullarından ayrılmaktadır. Kusmaları çok zor olan bi hayvandır genelde hayatları boyunca tek bir kere kusarlar ve bu onların ölümlerine sebep olur.

Bakıldığı zaman atların tek tırnakları bulunmaktadır ve buna halk arasında toynak denilmektedir. Ve ayaklarının üstüne basmak yerine tırnaklarının üstüne basan bir hayvandır. Atları uyurken görmek oldukça zordur vücut yapısı olarak dizlerini kilitleyebilir ve bu sayede ayakta uyuyabilir.

İnsanlar için atların önemi çok büyüktür ve meşhur bir sözü de akıllara getiriyor beraberinde; At, avrat silah. Tarihte daha çok savaşlarda kullanılsa da günümüzde hobi olarak veya taşımacılıkta kullanılmaktadır atlar. Ve tarihte de günümüz dede birçok at üstünde oynanan oyunlar bulunuyor(polo, cirit) ve geniş bir kitleye hitap ediyorlar. Atlar sahiplerine itaatleriyle ön plana çıkan hayvanlardır. Ateşe diğer hayvanlara nazaran çok daha büyük tepki göstermelerine rağmen sahipleri sürerse ateşin içine de girerler.

About root

Check Also

Köpeklerde Sindirim Sistemi

  Köpeklerde , insanlarda olduğu gibi istemli sindirim hareketleri ve istemsiz sindirim hareketleri bulunmaktadır . …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir