Home / Hayvanların Önemi

Hayvanların Önemi

Dünya üzerinde milyonlarca hayvan türü vardır. İnsanlar hayatlarını sürdürürken hayvan ve bitkilerle devamlı bir ilişki içindedir. Bu hayvan türleri ekolojik dengeyi sağlarken aynı zamanda bir kısmı insanlar için fayda sağlamakta. Hayvansal organizmalar ve hayvanlar dünyanın ekolojik sistemini dengeleyen ve çarkın dişleri gibidir. Hayvanların ekolojik faydalarından en önemlisi tozlaşmayı sağlamasıdır.

Hayvan türlerinin içinde böcekler ve kuşlar bitkilerin tozlaşmasına yardımcı olup bitkilerin dünyasındaki en önemli rolü üstleniyor. Bu şekilde dünyanın ekolojik dengesi korunuyor. Bu bitkisel faydada en çok öne çıkan iki hayvan arı ve kelebektir. Dünya üzerinde 1 milyona yakın böcek türü bulunuyor. Bu böcek türleri arasında sadece 750’si kadarı bitkilere zarar veriyor. Bitkilere zarar veren bu böceklerinde aynı zamanda bitkilerin çürümüş yanlarını yiyerek fayda da sağladığından tümüyle zararlı demek yanlış olur. Bu zararlı böcekler kuşlar tarafında avlanarak denge kuruluyor. Kuşların gübreleri de toprağın ihtiyacı olan azot, fosfor, potasyum gibi mineralleri içinde barındırır. Böceklerin insan hayatına diğer zararı da hastalık taşımalarından ötürüdür. Bunun yanında bazı böcek türleri gıda maddelerinde ve ilaç yapımında kullanılır. Böceklerin dışında yine birçok hayvan insan sağlığı için sağlıklı besin kaynaklarındandır.

Evcilleştirilen hayvanlar eski çağlardan bu yana besin kaynağı olmasının yanında koruma ve nakliye gibi günlük ihtiyaçlara da faydalı olmuştur. Hala günümüzde hayvanların yününden, derisinden, kemiğinden, gübresinden ve daha birçok maddesinden faydalanıyor ve ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.