Home / Hayvanlar / Kedi Beslenmesi

Kedi Beslenmesi

Kediler doğal yaşam ortamında pek denk gelmeyeceğimiz kadar az bulunmaktadırlar . Kediler doğal yaşam formunda yakaladıkları fareler haşereler gibi kendinden küçük hayvanları yiyerek besin ihtiyacını karşılarlar bunun yanınında ise yağmurların oluşturduğu su birikintileri veya akarsulardan ise sıvı ihtiyaçlarını karşılayarak hayatta kalırlar . Ancak daha çok bizlerin denk geldiği kediler ise sokakta çöplerden aldıkları çöplerle insanların verdikleri gıdalarla beslenirler bunun yanında haşere veya farede bulursalar affetmezler tabi 🙂 .

Kedilerimizi nelerle besleriz ?

Kediler günümüzde evcil sınıflandırmaya sokulacak çeşittedirler . Kedi mamaları, ekmek veya bizlerin yediği yemekleri de vererek besleyebiliriz . Ancak ve ancak evde beslemeye alıştırdığımız kedileri lütfen sokağa bırakmayalım hazıra alıştıkları için bu onlar için ölüm veya daha da kötü şekilde sonuçlanabilir . Her ne kadar tok tutsakda iç güdüsel olarak ev içinde veya çevrede fare veya haşere bulursalar yiyeceklerdir . İç güdüsel olarak avladıkları kuşları veya haşereleri çoğunlukla yemedikleride olmaktadır . Günümüzde bazı ev kedileri o kadar fazla alıştırılmıştırlar ki yaş kedi maması veya kuru kedi maması dışında birşey tüketmeyeceklerdir . Onlar için üretilen bu mamalar kedinin ihtiyacı olabilecek bütün besinleri karşılamaktadırlar ve onların damak tadını ve keyifle tüketmelerini sağlarlar . Ancak her kedi her mamayı beğenmemekte istedikleri çeşit mamayı bulana kadar ufak paketler halinde almanızı öneririz .

Sunulan tabak nasıl olmalı ?

Genel olarak cam veya porselen tabak önermekteyiz ancak dilerseniz veteriner kliniklerinde satılan bunlara özel mamalarda bulunmaktadırlar çok bir farkları olmayacaktır ancak kliniklerden aldığınız tabakları sürekli kullanım olarak  aynı tabağı kullanacakları için daha iyi olacaktır ( evde bebek veya çocuk varsa aynı tabakta olabilecek HIV virüsü veya tüy kalması gibi durumlar sırf onlar için deil yetişkin bireyler için bile ciddi sorun oluşturacaktır .) Plastik tabak önermemekteyiz insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da sıcak besinin naylona ek bırakacağı etki hayvanda da zararlı etki oluşturacaktır .

Kedilerin su seçimi nasıl olmalı ?

Kediler kaplarda bekleyen veya bekletilmiş suları pek tercih etmez ve sevmezler . O yüzden daha çok akan musluğun önünde su içmeyi severler . Bunun dışında zaten çokta fazla su tüketmeyi sevmezler . Kedilerin günlük olarak su tüketmesine cezbetmek amaçlı küçük su şelaleri yapılmakta bunlarıda tercih edebilirsiniz.

Kedimi mamaya alıştırmak istemiyorum ne yapmalıyım ?

Kedinizi daha erişkin veya büyük hallerinden ziyade ufak hallerinde ev yemeklerine alıştırmalı ve bunlarla beslemeyi adet edinmelisiniz . Vereceğiniz yemeklerin et ağırlıklı olması gerekir kırmızı et balık vs. çünkü kediler doğaları ve bünyeleri gereği proteine acil ihtiyac duyarlar . Çiğ et verilmemelidir(iç parazite sebep oluyor ). Kedilere süt vermek* onların yararına olmayacaktır süt yerine tuzsuz peynir veya kaymaksız yoğurt tercih edilebilir.

(İnek sütünde bulunan yoğun laktoz kedi için çok zararlıdır bu yüzden verilmemelidir .)

Kedi eğitimi nasıl olur ?

Kediler köpekler gibi eğitim alacak hayvanlar değildirler . Ancak köpeklerin ev içinde dışkılarını yapmaları gibi hareketleride yoktur doğuştan eğitimli de diyebiliriz . Ancak hayvanın yaptığı olumlu bir hareketin ardından çok sevdikleri yemek veya ödül olarak özel mamalar verilebilir . Kediniz doğuştan eğitimli olduklarından balkona ayrılan kedi kumları onların ve sizin yararınıza olacaktır .

Kedilerin Besinlere olan Alerjisi nasıl olur ?

Kedilerinde insanların yapılarına benzer alerjik durumları olmaktadır. Her besini her zaman tüketemez ve hatta bazı besinleri hiç bir zaman tüketme melidirler. Bu durum her hayvana göre değişecek veya ırkına da göre de değişecektir bunların takibi doğru yapılmalıdır . Ancak garanti olarak bilmeniz gereken inek sütünün kedilere laktoz yoğunluğundan dolayı verilmeyecek oluşudur.

About root

Check Also

Köpek ve Köpek Tarihçesi

    Köpek tarihçesi bakış açısı değiştirilip tekrar bakılırsa evet biraz olağan dışı bir başlık . Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir