Home / Köpek Sağlığı / Köpek hastalıkları

Köpek hastalıkları

kpk hastalk

Viral hastalıklar

Bulaşıcı hastalıkların ana başlıklarından biri de viral hastalıklardır. Etkeni virüs olan bu hastalıklar antibiyotik terapisi ile maalesef vücuttan uzaklaştırılamıyor. Viral hastalıklarla mücadelenin temeli aşılamadan gelmektedir.

Kuduz

Bir virüsün yol açtığı hastalıklardan olan kuduz tedavisi olmayan ve çok ölümcül bir hastalıktır. Korunmanın tek yolu hastalanmadan hayvanı aşılamak hastalıktan. Kuduz sadece insanlara değil diğer memeli hayvanlara da bulaşabilen bir bulaşıcı viral enfeksiyon türüdür. Köpeklerimiz 3 aylık olduktan sonra mutlaka her yıl kuduz aşısı yapılmalıdır. Tabii bu yalnız insani bir şey olması dışında kanunen de mecburidir.

Distember(gençlik hastalığı)

Genel olarak solunum yolundan bulaşan ve ölümcül bir hastalıktır. 45 günlükken aşılara başlamalı. Anne sütünden mahrum kalmış yavrularda 16 haftadan daha erken görülebilir. Yetişkinlerde de her yıl aşısı yapılan bir hastalıktır.

Parvo

Etkeni virüs olan bir hastalıktır. Genel olarak aşısız yavru köpeklerde ölümcüllük riski var.  45 günlükken aşılara başlamalı. Kanlı ishal hastalığı olarak da bilinir. İlk olarak ishal kötü kokulu dışkı olarak atılır ve seyreden 2 3 gün içerisinde de ölüm şekillenir.

Coronavirus

Kusma ve ishal olarak şekillenen bir hastalıktır. Kendi başına pek bir etkisi olmamasına rağmen parvo etkeni ile birleşince ölümcül olan ve aşı ile önlem alınabilen bir hastalıktır.

Hepatitis

Hasta hayvanlarda idrar yoluyla etrafa yayılmakta olan ve karaciğeri etkileyen bir hastalıktır. Hastalık kronikleşince gözlerde bulanıklık olmaya başlar en etkili yöntem aşılamaya başvurmak aksi takdirde yavrularda çok daha şiddetli olmaktadır.

Barınak Öksürüğü

Genel olarak sadece öksürük oldığu zaman akla ilk gelen hastalıklardandır. Genel olarak açığa çıkmasında şiddetli öksürük görülmekte. Aşılama ile %90 oranlık kısmını koruyabiliyoruz ancak aşının burun içine yapılması klasik olana oranla daha iyi koruma sağlamakta. İsminden de anlaşılacağı gibi genel olarak barınaklarda toplu hayvanların bulunduğu mekânlarda rastlanılan bir hastalıktır.

Parainfluenza

Genel olarak çok hayvanın bir arada yaşadığı pet dükkânları veya barınaklarda solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Öksürük ile tek kalmayıp başka septomların görülmesi onu barınak öksürüğünden bir tık uzaklaştırmaktadır. Ateş, depresyon, soluk almada güçlük, iştah kaybı, burun akıntısı, hapşırma gibi semptomlar görülmektedir.

Bakteriyel hastalıklar

                Leptospirosis

Öncelik böbrekleri etkileyen ve ateşle devam eden bir hastalıktır . Böbreklerin üreyi süzmesini etkileyip süzememesinden dolayı vücuttan atılımı aksar. İdrar yoluyla bulaşır ve insanlar içinde risk etkenidir.

               Brucellosis

Genital organlara bulaşıp düşük yapma veya gebe olamamaya sebep olan insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalık insanlara çiğ tüketilen süt ve süt ürünlerinden bulaşmaktadır genel olarak. Ancak hasta hayvan deri açıklığına olan doğrudan temaslarda bulaşabilmektedir.

  İç parazitler

Sindirim sistemindeki kurtlar başta olmak üzere bir çok iç parazit çeşidi sadık dostlarımızın hayatlarını etkilemektedirler; köpeklerde kilo kaybı, iştah kaybı, halsizlik ve huzursuzluk gibi şekillerde kendini bizlere göstermektedir.

                 Echinoccosis

Dışkının içerisinde görülebilir derecede minik oval oval yumurtalar olarak dışarı atılır gözle görmek mümkündür. Direk olarak insanıda etkileyebilir bir hastalık olduğu için (kist oluşumu) temas halinde olunan hayvanlarımızın iç parazitlerine dikkat etmek gerekir.

                 Giardia

Genel anlamda barınak gibi hayvanların toplu yaşadığı yerlerde bulunur. Sadece hayvanlarda değil insanlarda da çok sık bulunan bir bağırsak parazitidir. İnsana geçmesi hayvanın dışkısından olur. Kendini gösterme şekli genel olarak hayvanda halsizlik bitkinlik gibi durumlar olur bazense emilim az olduğu için ishal de görülebiliyor.

Dış Parazitler

Genel olarak hayvanınız dışarda bulunuyorsa bit bire gibi haşerelerin vücuduna yapışması tüylerinin altına yerleşmesi durumudur. Hayvan huzursuzlanır mutlaka dış parazit ilaçlarının uygulanması ve evin içine alınan hayvanların en azından çok fazla ağaç diplerinde veya otlak alanda tutulmaması gerekir.

Kulak hastalıkları

Hayvanda dengesizlik, yürümede zorluk veya huzursuzluk olarak gösteren alerjiden dolayı veya bakteriyel sorunlardan ötürü oluşabiliyor.

Sık Görülen Diğer Hastalıklar

 

           Kusma

Tek başına bile bir sorun olup farklı bir hastalığın de belirtisi olabilir tedavisinde geç kalınmamalı. viral veya bakteriyel hastalıklar başta olmak üzere birçok sebebi olabileceği için dikkatli bir kontrol gerekmektedir. İlk olarak kusan hayvanda yapmanız gereken evde hayvanı göz hapsine alıp yaptığı her şeyi not alarak veterinerinize kontrol sırasında söylemelisiniz. Unutmayın ki hastalıklara tanı koymada ve mücadelede gözlem çok önemlidir. Yoğun asit ve sıvı kaybı bulunuyorsa hayvana klor takviyesi yapılabilir tabii sindirim sistemindeki bir sorundan şüphelenilmiyorsa.

           İshal (diare)

Hayvanın tüketimine bağlı olarak gelişen bir reaksiyondur genel olarak. Gıda değişikliği veya aşırı tüketim sebep olabilmektedir. İshalin süresi veya kanlı olup olmaması çok önemlidir bizler için. İshalin süresi birçok hastalığı işaret ediyor olabilir. En yakın zamanda tedavi edilmesi gerekir. Birçok zehirlenmelere yol açabilen bi hastalıktır(bi karbonat eksikliği) . Bol miktarda tuz ve su takviyesi yapılması önerilir. Haşlanmış patetez veya pirinçte metabolizma kaynaklı bi problem için iyi gelecek besinlerdendir.

About root

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir