Home / Hayvanlar / Köpek ve Köpek Tarihçesi

Köpek ve Köpek Tarihçesi

 

 

Köpek tarihçesi bakış açısı değiştirilip tekrar bakılırsa evet biraz olağan dışı bir başlık . Ancak köpekler ve tarihleri günüz internet ortamında çok fazla bilgi var ama genel olarak kafa karışıklığı denilebilir ve sizlere biraz daha narin ve anlaşılır anlatmak istedik ve bu makaleyi de bu sebepten yazmak istedik.

Köpekler ilk olarak insanların evcil hale getirmesiyle yırtıcı grubundan ayrılıp evrim geçirmesiyle oluşan bir evcil hayvan ırkıdır evrimden evvel olan kurt ırkıda bildiğiniz üzere hayla varlıklarını sürdürmektedirler .

Bütün köpek ırklarının ortak atası gri kurttur. Alman ırkı Shepherd veya spitz köpeğinin kulaklarının dik oluşu bu kanının ne kadar kuvvetli olduğunu kanıtlaması ile beraber bir diğer alman ırkı poodles veya sint bernards köpeklerinde bu ilişkiyi kurmak zordur . Tahminde edebileceğiniz gibi köpek ve kurtların genetik yapıları bir birine çok yakındır. Yakın yüzyıllarda insanlarımız köpeklerde istedikleri belli özellikleri (dik kulak mavi göz vs) elde edebilmek için neredeyse bütün köpek veya kurt ırklarından yeni tür köpek elde etmeye çalışmışlardır.

Vahşi Doğadan Evcilleşmeye

Evcilleştirilecek ilk hayvan ırkı köpeklerdi . fakat insan oğlu ne vakitte veya nerede doğadan bu evrimleştirme başladı tam olarak bilinmemektedir. Fakat arkeoloji bilimi bu bilinmezlik sürecindeki olasılıkları azaltmaya başladı . Yaklaşık olarak orta doğuda 15.000 yıl evvel evcilleştirilmiş köpek ırkı kemikleri bulunmaya başlandı. Bu arkeolojik kayıt şuanlık bilimin kabul gördüğü bir gerçekliktir tabiki aksi kanıtlanana kadar.

Kurtların çevresinde bulunan gıda ve atık para metine bakılırsa aşiret haline büründükleri kanısına varılmıştır. İlk zamanlarda bu oportünist kurtların derileri ve etleri için öldürülmüş olduğu düşünülmektedir .Zamanında insanların kurt yavrularını alıp onları evcilleştirme eğilimde olduğu ve onları avlanmada kullandıkları kanısına varılmıştır . Özellikle köpeklerin burunlarından faydalanılmak istenilmiştir.

Köpek Anatomisi

Köpeklerin farklı köpek çeşitleriyle çiftleştirilerek her ne kadar yeni köpek çeşitleri elde etmeye çalışsalar da temelde köpeklerin anatomisi aynıdır.

Köpeklerin vücud yapıları ani manevralara , hızlı hareketlere ve güce dayalı bir evrimleşmeye gitmişlerdir . Omurgaları oldukça esnek yapıdadır . Ve iskeletlerinin en sıra dışı yapısı bacakların dadır . Köpeklerin yüksek hızlarda bile ani yön değişikliği yapmasını sağlayan 2 büyük ön kol kemikleri vardır. Kırılmadan seri hareket ettirebilen yarıçap ve ulna kemikleri ve esnek bacaklara sahiptirler . Ve farklı bir özellikleri düz bir hedefe çizgi üzerinde gidebilmeleridir. Güçlü ayak parmaklarının zıplama , atlama ve dönmesinde büyük yardımları olur

Köpek dişleri ve vucudu genel olarak et yemeye adapte olmuştur. Ve doğada genel olarak etcildirler , ancak bu durum et dışında beslenemeyeceklerini göstermez ev köpekleri ortalama her türlü besinden faydalanabilirler . Dişleri sert ve kopması zor parçaları koparabilecek şekilde evrimleşmiş ve ağızlarının önünde 4 büyük köpek dişini hem bu amaçla hemde avlanmak için kullanıyorlar. Vucudları etleri uzun zaman vucudda tutacak veya midesindeki besinleri hızlıca sindirebilecek yapıdadır çünkü kısa bağırsak sistemleri vardır. Köpeklerin görüş açıları oldukça geniştir , bu sayade uzak mesafeleri ayırt eder ve ani hareketlere de aşırı duyarlılık sistemleri gelişmiş olur . yaklaşık 100 adımlık mesafede bir tavşanın titreşimini algılayabilirler buna karşın yakın mesafelerde görmeleri daha düşüktür. Gözleri daha az rengi tutar ve yakındaki herhangi bir nesneyi daha zor bulurlar .

Köpeklerin serinlemesi ve vucud hararetlerini düşürmesi için ter bezleri yetersizdir bu yüzden dillerini çıkartarak serinleme yoluna giderler .

 

About root

Check Also

Köpeklerde Sindirim Sistemi

  Köpeklerde , insanlarda olduğu gibi istemli sindirim hareketleri ve istemsiz sindirim hareketleri bulunmaktadır . …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir