Home / Hayvanlar / Köpeklerde Sindirim Sistemi

Köpeklerde Sindirim Sistemi

 

Köpeklerde , insanlarda olduğu gibi istemli sindirim hareketleri ve istemsiz sindirim hareketleri bulunmaktadır . Kontrol edilebilirlere örnek olarak ciğneme ve yutma olurken ; yutak girişine dayanan besini yutma istem dışı oluşan reflekstir ve ardından gelen mideye kadar gidişi de istem dışı oluşan sinirsel bir olaydır . Köpeklerde besinin mideye girişiyle mide önce genişler ve bu yolla daha yüksek basıncın oluşmasından önce ön bir ayak oluşmuş olur , bunun ardından gelecek olan sindimin bitiş zili midedeki yüksek basınçla içersindekileri bağırsaklara aktarmasında rol oynar.

                                            Köpeklerde Gıdaların Emilmesi

 

Emilme öncelikle ince bağırsakların mukozasında meydana gelmektedir ancak küçük çaplı olsada mide ve kalın bağırsakta sayılabilir.  Sindirim sistemindeki besinlerin kan ve lenf dolaşımına geçişine emilim demekteyiz ve bu emilimleri 3 başlık altında toplayabiliriz ;

1- Pasif : Kimi madde ve besinlerin yüksek enerji harcanmasına gerek kalmaksızın ince ve kalın bağırsak yoluyla dolaşıma katılmasıdır .

2- Aktif: Genel amacı amino asit ve cüzi miktarda da peptit emilimidir . Karbonhidratların parçalanmış biçimi olan monosakkaritler bu yolla emilmektedirler . Sodyum ve klorda bu yolla kana geçmektedir.Lizin, ornitin gibi maddelerde taşıyıcı destekleriyle absorbe olurlar . Enzim yoluyla olanlara büyük ölçüde taşıyıcı denirler.

3.Pinositozis : Burada büyük yapılar (proteinler) hiç parçalanmadan emilmektedirler . Ancak hayatın ilk saatlerinde meydana gelen bu işlem sonucunda , anneden alınan klostrom sütü annedeki bağışıklık maddeleri annenden yavruya aktarılmakta ve bu sayede pasif bağışıklık yavruda meydana gelmektedir .

Sayın okurlarımız sizlere verdiğimiz bilgiler bir hekimin değil bir hayvan sahibi veya severinin bilmesi gerekenlerdir . Okuduğunuz için teşekkürler . 

About root

Check Also

Köpek ve Köpek Tarihçesi

    Köpek tarihçesi bakış açısı değiştirilip tekrar bakılırsa evet biraz olağan dışı bir başlık . Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir