Home / Hayvanlar / Köpeklerde Taurin eksikliği

Köpeklerde Taurin eksikliği

 

Köpek besin diyetinde kükürtlü amino asit fazlaca bulunmasından ötürü oluşan bir rahatsızlıktır . Birikinti olarak oluşacağı için bu aynı gün oluşmayacaktır,kimi hastalarda 1 ay kiminde ise 1 yılı bulmaktadır . Köpek gıdalarında protein, hayvansal protein ve taurin miktarı az olarak bulunur.
Belirtileri olarak sayabileceğimiz retinal bozukluklar oluşmaktadır. Buna ek olarak gebelik ve emzirme zamanlarında gıdada yeterli taurin bulunmaması halinde reprodüktif hareketinin fötal resortsiyon aralığı çokluğu nedeniyle gergin olduğu,bulbus olfaktorislarının kütlesinin yarıya indiği, yavrunun yeterli ağırlıkta olmadığı ve yeterli güçte olmadığı ve büyümelerinin gerilediği gözlemlenmektedir . Kalp kasları ve bağışıklık problemlerine de sebep olduğu bilinmektedir.

Retinal Dejenerasyon

Görme ile ilgili değişiklikler gözün görünen kısmı erken dönemi için açıklayıcıdır . İlk değişiklik göz bebeğinde yüksek bi yansıma ve hızlı bi genişleme olduğu gözlemlenmiştir . Hastalıkta çözüme ulaşabilmek için diyetlerindeki eksiklikler telafi edilmelidir ve bu bir kaç ay kadar devam etmelidir .

Taurinin ölçümü herhangi bir bölgede alınan kanda veya plazma içersinde ölçülebilir . Plazma içersindeki seviyesi diyette alınan miktarla değişkenlik gösterdiği için kandan alınan örnekler önerilir. Sorunsuz kan değeri olarak 200 nmol/ml ‘in ve göz plazması için 60 nmol/ml miktarının üzerinde olmalıdır .

Tanının koyuması veya şüphenin duyulması halinde diyette erken vakitte değişikliğe gidilmelidir ve taurin ilave edilmelidir.Köpeğinizde sağlıksal problemlerinin çözülmesi için küçük dostumuzu bir veterinere götürmelisiniz ve mamasını da taurin içeren bir mama ile değişmenizi ve bunları en tez zamanda yapmanızı öneririz . Sağlıcakla kalınız .

About root

Check Also

Köpeklerde Sindirim Sistemi

  Köpeklerde , insanlarda olduğu gibi istemli sindirim hareketleri ve istemsiz sindirim hareketleri bulunmaktadır . …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir