Home / Hayvanlar / Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Tayini

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Tayini

Muhabbet kuşlarının cinsiyetlerini öğrenmenin temel yolu gagalarının üst tarafında bulunan ve cere olarak adlandırılan kısmın renginin incelenmesi ile yapılmaktadır . Cere muhabbet kuşlarının burun deliklerinden de anlaşılabilir yalnız cerenin rengi muhabbet kuşlarında özellikle yavru veya yetişkin olması durumunda değişiklik gösterebilmektedir . Dikkat edilmesi gerekir .

Yavru Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Tayini

Muhabbet kuşu yavrularında dişilik göstergesi olarak cere renginin krem , beyaz , açık mavi veya mor renk olmasıdır . Ve buna ek olarak burun deliklerinin etrafının beyaz renk bir halka ile çevrelenmiş olması dişilik göstergesidir.

Muhabbet kuşunun ceresi pembe veya mor renkleri veya bu renklerin tonlarından biriyse bu kuşun erkek olduğunun kanıtıdır.

 

Yetişkin Muhabbet Kuşlarında Cinsiyet Tayini

 

Yetişkin dişi muhabbet kuşlarında cere rengi beyaz , açık mavi veya açık kahverengi olmaktadır . vucud yapısı ve fiziki görüntüsü yeterli bilgiyi vermezse cereden faydalanmak mantıklı olacaktır.

Yetişkin muhabbet kuşlarında cere rengi koyu mavi , lacivert veya pembe renk ve bu renklerin tonlarında ise yetişkin erkeklik göstergesi olarak sayılır.

About root

Check Also

Güvercinlerde Sallabaş Hastalığı – Opistotonus

  Güvercinlerde meydana gelen en tehlikeli ve ölümcül hastalıklardan biridir. Ve bu hastalığa yalancı veba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir