Home / Hayvanlar / Tavşanların Beslenmesi

Tavşanların Beslenmesi

 

Arkadaşlar tavşanların beslenmesi konusuna girmeden önce siz okurlarımızdan sıkça gelen bi soruyu cevaplandırmak istedim . Küçük tavşan dostlarımız (küçük dediğime bakmayın epey büyükleri de var 🙂 ) diğer hayvan türleri ve hatta hayvan türleriyle sınırlandırmak da doğru olmayacaktır bütün canlı çeşitleri gibi suya kesinlikle ihtiyaç duyarlar . Su kabını dökmeleri onların suya karşı oldukları anlamına gelmemeli . Su kaplarıyla oynamayı çok severler mümkünse sabitlenmeli su kapları yeterli malzeme veya uğraşacak zamanınız yoksa pet shoplardan onlara özgü su kapları bulmakta mümkündür .

Tavşanların Beslenmesi

Tavşanlarımızı daha çok balkonda veya evde beslediğimiz gibi düşünmekten ziyade onları doğal habitatlarında düşünecek olursak bizlere daha çok yardımcı olacak bir konudur bu . Tavşanlar yeşillikleri çok sever ve mümkün mertebe yeşillikle beslenirler . Lahana,turp, havuç*, dere otu, marul , taze çimler,enginar veya karnıbahar yaprakları ve bunun gibi bir çok şey sıralanabilir . Yeşillik olarak ne varsa sunulabilir uzun lafın kısası .

( Havucu özellikle açıklamak istedim arkadaşlar tavşanlar havuç yerler ama fazla yemezler mümkün mertebe yeşillik ağırlıklı olurlar küçüklükten aklımızda kalan Bugs Bunny karakterinden aklımıza yerleştirilmiş olsa gerek tavşanlarımızı lütfen havuca boğarak strese sokmayalım )

Evde beslediğim tavşanıma ne verebilirim ?

Buz dolabınızda bulunan her hangi bir yeşillik olabilir kuru ekmek olabilir , bahçeniz varsa ordan biraz ot kopara bilirsiniz  ama arkadaşlar evinizde mutlaka bir kısım kuru ot bulundurarak her beslenmesinde tavşanınıza sunmalısınız vucud yapılarından dolayı kuru ot gereksinimi duyarlar*. Sürekli olarak yeşillikle beslenmesi veya bol sıvı alması tavşanımızın ishal olmasına sebep olabilir bu hem bizler için hem hayvan için eziyet olacaktır .

(Özellikle 6 aylık ve daha ufak hallerindeyken mutlaka saman gibi kuru otlar verilmelidir ve ihmal  edilmemelidir. Çok hassas bir yapıya ve bünyeye sahiptirler sürekli olarak yeşillikle beslenirseler bu onlar için ölümle sonuçlanabilir .Tavsiye olarak verilecekse ıslak gıdalar ve su ile birlikte kuru ot da verilebilir veya tavşan mamasının* yanında kuru ot ve su verilebilir .)

Tavşan Maması

Tavşan beslenmesinde özel olarak üretilen tavşan mamalarıda kullanılmakta yalnız bu ülkemizde pek yaygın bir durum deildir alış veriş merkezlerinden temin edilebilir veya pet shopunuza rica ederek de elde edebilirsiniz . Günlük olarak verdiğiniz saman , yeşillik de tavşan mamasından farklı bir etki göstermeyecektir yalnızca mama içersinde çeşit fazlalığı olduğu için tercih edilebilir özellikle alınması gereken birşey değildir .

Tavşanlarda tuz tüketimi

Tavşanlar da çoğu hayvan çeşidi gibi tuza ihtiyaç duyarlar . Tuzların kaba ve kaya tuz olmamasına dikkat ederek belli zaman aralığında takviye edilmelidir. Tavşanınızın ırkına ve boyutuna göre ihtiyaç duyabileceği tuzlar  değişir . Verilen tuz miktarları not edilmelidir ve bazende aldığı besinlerden dolayı ihtiyaç duymayabilir dikkat ediniz . Kaplarının tanına bir tutam koyarsınız isterse tüketir istemezse de yapacak bir şey yok 🙂 .

Tavşanımın da canı tatlı çeker mi 🙂 ?

Tavşanlarınız doğal yaşamda tabiki tatlı bulamayacaktır . Ancak cüzzi miktarda ve çok sık olmamak şartıyla verilebilir bir mahsuru yoktur .  Ancak bunu ana öğün olarak görmemeli ara öğün olarak verilmelidir .

 

About root

Check Also

Köpek ve Köpek Tarihçesi

    Köpek tarihçesi bakış açısı değiştirilip tekrar bakılırsa evet biraz olağan dışı bir başlık . Ancak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir