Home / Van Kedisi

Van Kedisi

Karakter bakımından canlı, zeki ve insana olan bağlılığı ile bilinmekte olan Van kedisi oldukça çekici bir hayvandır. Bakım konusunda titiz odluğu için temizlik konusuna büyük bir titizlik içinde yaklaşırlar. Van kedisi her ne kadar avcı olsa da, kendi isteği doğrultusunda suda yüzmeyi ve su ile oynamayı çok fazla seven bir kedi türüdür. İyi bir arkadaş olsa da, kucağa alınmasından pek hoşlanmamaktadır.

Gövde kısmı beyaz renkten oluşurken, kuyruk ve baş kısmındaki sarı lekeler Van kedisindeki karakteristik rengi ortaya çıkartmaktadır. Tüy bakımından değerlendirilmiş olduğunda Ankara kedisine göre daha kısa durumdadır. Gün içerisindeki fırçalamalar yeterli olacaktır. Her kedi yaz döneminde tüy değişimi yaşadığı için Van kedisinin de tüylerinde bu dönemde azalma görülmektedir. Kış mevsimi geldiğinde ise tüyler eski rengini ve şeklini alacaktır.

Karakteristik açıdan ; dikkat ve ilgi, oyunculuk, avcılık, bağımsızlık, çocuklarla ve başka kedilerle iyi geçinme özelliklerine sahiptir.

Vücut özellikleri bakımından ; Uzun olmayan takoz gibi üçgen bir kafa yapısı, geniş ve büyük kulak yapısı, uzun bir kuyruk, her iki gözü mavi renkte ya da kehribar olabilecek gibi diğer bir göz rengine sahiptir.

Uzunca bir tüy yapısında, yumuşak ve alt tüyleri ipeksidir. Taşımış olduğu renkler ise gövdesinde beyaz iken, kuyruk ve baş kısmında ise sarı lekelidir. Genelde sağılık hastalığı ile karşılaşan Van kedisi 9 ile 15 yıl arasında yaşam sürmektedir.